• Česky
  • English
  • Deutsch
  • Polski

Zde najdete vše, co jste vždy chtěli vědět o Švýcarsku. Nejdůležitější fakta a údaje jako jsou státní zřízení, rozloha, krajinný ráz, způsob života i kulturní scéna ve stručné a přehledné formě.

Stát

Současná podoba Švýcarska vznikla v roce 1848 změnou z konfederace na federaci. V současnosti sestává z 26 autonomních členských států neboli kantonů. Forma vlády je federativní stranická direktoriální republika s prvky přímé demokracie. Individuální hlava státu neexistuje, výkonným orgánem státní moci je Federální rada, která sestává ze sedmi členů.

Rozloha

Švýcarsko je řazeno mezi menší evropské země díky své rozloze 41 285 čtverečních kilometrů. Vzdálenost od nejsevernějšího bodu k nejjižnějšímu činí 250 kilometrů, z východu na západ 350 kilometrů. Švýcarsko sousedí s Francií, Německem, Rakouskem, Lichtenštejnskem a nejdelší hranici má s Itálií.

Švýcarsko

Krajina

Švýcarským hlavním městem je Bern. Je však až čtvrtým nejobydlenějším městem (122 tis. obyvatel). Nejvyšší příčku obsazuje Curych (404 tis.), který je zároveň bankovním střediskem světového významu. V žebříčku ho následuje Ženeva (195 tis.) a Basilej (170 tis.).

Hory, skály, led a horské pastviny tvoří přibližně 60 % krajiny. V horských oblastech se nachází na sto vrcholků s nadmořskou výškou přes 4 000 kilometrů a přibližně 1 800 ledovců. Nejvyšší horou je Dufourspitze (4 634 metrů). V těchto oblastech však žije pouze 11 % obyvatel. Nejen pohoří hojně zastupuje krajinný ráz Švýcarska. V 1 600 jezerech a ledovcích se ukrývá zhruba 6 % evropských zásob sladké vody a Švýcarsko si tak vysloužilo přízvisko „vodní zámek Evropy“.

Švýcarsko

Ekonomika

Minimální mzda není ve Švýcarsku plošně stanovena, ale určují ji kolektivní smlouvy. I tak se však pohybuje v přepočtu kolem 80 00 Kč. Průměrná měsíční mzda dosahuje poté v přepočtu 150 000 Kč.

Týdenní pracovní doba se liší podle druhu povolání, průměrná délka je 41,5 hodin, nejvyšší limit je však 50 hodin týdně pro všechny zaměstnance. Doba placené dovolené se zde liší dle věku zaměstnance. Do 20. roku života má zaměstnanec právo na 5 týdnů dovolené, od 20. roku života na 4 týdny dovolené. Ve Švýcarsku je 6–13 svátků, tedy dnů pracovního klidu.

Oficiální měnou je švýcarský frank. Za směnu peněz, šeků nebo eurošeků se ve Švýcarsku neplatí. Téměř všude je možné platit kartou, až na menší obchůdky.

Od roku 2008 patří Švýcarsko do Schengenského prostoru, takže vám pro vstup do země postačí pouze občanský průkaz. Přesto je zde 41 km dlouhá hranice, na které se musíte prokázat platným pasem. Jedná se o hranici s Lichtenštejnskem.

Jazyk

Ve Švýcarsku jsou hned čtyři úřední jazyky - němčina, francouzština, italština a rétorománština. Němčina na celém území jasně převládá s počtem mluvčích 63,7 %, následuje francouzština (20,4 %), italština (6,7 %) a na konci žebříčku je rétorománština (0,5 %).

Kulturní život

Švýcarskou kulturu bychom mohli charakterizovat jako rozmanitou. Přispívá k tomu široká škála tradičních zvyků i rozdělení na 26 kantonů. Jedna věc však Švýcary spojuje napříč celou zemí - lidové tradice. Hra na alpský roh, jódlování nebo tanec Schuplattler k této zemi neodmyslitelně patří. Švýcaři jsou veselí lidé a tak nepromeškají žádnou příležitost k oslavě - masopust, tradiční taneční festivaly ale i vyhlášené festivaly rockové, vinařské slavnosti, kostýmové průvody či dokonce festival nadpřirozena v Einsiedelnu.

Švýcarsko

Švýcarská kuchyně

Vzhledem ke geografii a různým jazykovým vlivům je švýcarská kuchyně velmi rozmanitá. Zatímco v alpských oblastech jsou velmi oblíbená jídla hutná a lehce skladovatelná (příkladem může být sušené hovězí maso), v oblastech kolem sladkovodních jezer jsou oblíbenější ryby. Přesto je možné najít pokrmy, které jsou typické pro celou oblast - sýr, čokoláda, víno i silnější alkoholický nápoj Absint. Švýcarský sýr opravdu stojí za ochutnání a nevyhnete se mu ani v mnoha typických pokrmech jako je fondue nebo Raclette.

Země vědy a pokroku

Matematik a fyzik Daniel Bernoulli, kvantový fyzik Paul Dirac, tvůrce kognitivní psychologie Jean Piaget, zakladatel moderního lékařství Paracelsus, zakladatel analytické psychologie Carl Gustav Jung nebo hodinář Jost Bürgi byli švýcarskými rodáky. Tato země má zcela jistě blahodárný vliv na lidskou mysl. To věděl i Albert Einstein, který sem odešel ve svých 16 letech a právě zde objevil teorii relativity.

Práce ve Švýcarsku

Aktuality
  • KCF Loyalty Group s. r. o.
    Rybná 716/24
    Staré Město
    110 00 Praha 1
Pozvánka na valnou hromadu
Pozvánka na valnou hromadu

MUDr. Ondřej Fišar, jednatel…

Pozvánka na valnou hromadu
Pozvánka na valnou hromadu

MUDr. Ondřej Fišar, jednatel…

Copyright © 2015 l kcfgroup.eu. All rights reserved.

!

Společnost KCF Group s.r.o. je v současné době v likvidaci.